تبلیغات
سلام به وبلاگ ما خوش امدید اگر از وبلاگ ما راضی هستید لطفا نظر بگذارید درضمن ما اماده تبادل لینك با شما دوستان گرامی هستیم

*
*
*
*

فیزیك 1 - طلوع دو خورشید در آسمان زمین در سال 2012!
 
فیزیك 1
 
 
طلوع دو خورشید در آسمان زمین در سال 2012!
خبر احتمال انفجار دومین ستاره عظیم جهان، آلفا-جبار و مشاهده دو خورشید در آسمان زمین شایعات متعددی را درباره پایان یافتن عمر جهان هستی در سال 2012 در دنیای مجازی اینترنت به وجود آورده است در حالی که بسیاری از اخترشناسان با این خبر مخالف بوده و آن را رد می کنند.

به گزارش خبرگزاری مهر، بر اساس گزارشهایی كه به تازگی منتشر شده، ستاره آلفا-جبار در سحابی اوریون به زودی شاید تا سال 2012 طی انفجاری مهیب از هم متلاشی خواهد شد به شكلی كه تركشهای این انفجار مهیب می تواند زمین را تحت تاثیر خود قرار دهد.

اما آیا واقعا چنین انفجاری در سال 2012 رخ خواهد داد؟ اخترشناسان اینطور فكر نمی كنند. در حالی كه دومین ستاره عظیم جهان به سرعت در حال از دست دادن جرم بوده و در حال حاضر به یك ستاره عظیم سرخ رنگ تبدیل شده است، یعنی به زودی منفجر شده و به یك ابرنواختر تبدیل خواهد شد، دلیلی وجود ندارد كه زمان انفجار این ستاره را تا این حد زود تصور كرد.

"فیلیپ آر گود" استاد موسسه تكنولوژی نیوجرسی این داستان را داستانی كاملا هالیوودی می نامد زیرا به اعتقاد وی در واقعیت فرایند تدریجی انفجار ستاره ای اجتناب ناپذیر است اما هیچكس نمی داند چنین انفجاری چه زمانی رخ خواهد داد و اعلام سال 2012 برای رخ دادن چنین پدیده ای تنها یك حدس ساده است.

وی می گوید: "آلفا-جبار یك اَبَرستاره سرخ رنگ است و روزی در نهایت به ابرنواختر تبدیل خواهد شد، اما كِی؟ چه كسی می داند؟"

از سویی دیگر "فیل پلیت" اخترشناس معتقد است آلفا-جبار در نهایت روزی منفجر خواهد شد اما به اندازه ای از زمین دور است كه نمی تواند به آن آسیبی وارد آورد. وی می گوید: یك ابرنواختر نباید دورتر از 25 سال نوری باشد تا بتواند به واسطه نور و یا دیگر پدیده ها به زمین آسیب وارد كند، در حالی كه فاصله آلفا-جبار 25 برابر این فاصله است.

داستان جنجالی انفجار این ستاره در سال 2012 برای اولین بار در روزنامه ای استرالیایی منتشر شد. در این خبر پیش بینی شده بود كه انفجار ستاره ای مهیبی رخ خواهد داد كه درخشش آن ده ها میلیون بار شدیدتر از خورشید خواهد بود و اعلام كرده بود این رویداد به زودی رخ خواهد داد. در واقع مبنای این داستان درست است، آلفا-جبار طی انفجاری كه امكان مشاهده آن از روی زمین نیز وجود دارد، منفجر خواهد شد اما درخشش آن به اندازه ای نخواهد بود كه بتوان آن را به خورشید دوم تشبیه كرد.

به گفته محققان این ستاره كهنسال از مركز در حال تخلیه سوختی است. این سوخت آلفا-جبار را درخشان و پر حرارت نشان می دهد اما زمانی كه سوخت به پایان برسد، ستاره به سرعت در خود متلاشی خواهد شد.

با این همه انفجار قریب الوقوع ستاره آلفا-جبار در حال مشتعل تر كردن شایعات اینترنتی است كه درباره نظریه های مرتبط با روز آخر جهان به وجود آمده است كه بر اساس تقویم قوم مایان این رویداد در یكی از روزهای سال 2012 رخ خواهد داد. اما "پلیت" همچنان بر نظر خود پافشاری می كند: گفتن اینكه یك ستاره كی منفجر خواهد شد، در حالی كه از آن فاصله بسیاری داریم، بسیار دشوار است. شاید آلفا-جبار امشب منفجر شود، شاید صد هزار سال و یا شاید چندین قرن دیگر. هیچكس از این تاریخ اطمینانی ندارد."

طی روزهای گذشته در نشریات متعدد علمی خبر دیده شدن دو خورشید در آسمان زمین در پی منفجر شدن یكی از عظیم ترین ستاره های جهان هستی نگرانی بسیاری را برانگیخته است.

گروهی از محققان كه انفجار این ستاره را پیش بینی كرده اند می گویند این پدیده كیهانی بزرگترین آتشبازی از زمانی خواهد بود كه زمین متولد شده است و آسمان شب را به مدت یك یا دو هفته به اندازه روز روشن خواهد كرد. ستاره آلفا-جبار كه در سحابی اوریون قرار دارد 640 سال نوری از زمین فاصله دارد.

"برد كارتر" یكی از اخترشناسان دانشگاه كوئینزلند جنوبی كه این انفجار را پیش بینی كرده است می گوید: این انفجار می تواند در یكی از روزهای سال جاری رخ دهد و یا تا میلیونها سال دیگر نیز خبری از چنین انفجاری نباشد."

نوع مطلب : فیزیك و كاربردش، 
برچسب ها :
درباره وبلاگ
صفحات جانبی
نظرسنجی
گزینه مورد رضایت شما كدام است؟

جستجو

آمار وبلاگ
کل بازدید :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
تعداد نویسندگان :
تعداد کل پست ها :
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :

FreeCod Fall Hafez