تبلیغات
سلام به وبلاگ ما خوش امدید اگر از وبلاگ ما راضی هستید لطفا نظر بگذارید درضمن ما اماده تبادل لینك با شما دوستان گرامی هستیم

*
*
*
*

فیزیك 1 - جهانهای موازی
 
فیزیك 1
 
 
جهانهای موازی
اندیشه وجود یک خود دیگر نظیر آنچه که در بالا شرح آن رفت عجیب و غیر معقول به نظر می رسد، اما آنگونه که از قرائن بر می آید انگار مجبوریم آن را بپذیریم. زیرا مشاهدات نجومی از این اندیشه غیر مادی پشتیبانی می کنند....

● نظریه جهانهای موازی

اندیشه وجود یك خود دیگر نظیر آنچه كه در بالا شرح آن رفت عجیب و غیر معقول به نظر می رسد، اما آنگونه كه از قرائن بر می آید انگار مجبوریم آن را بپذیریم. زیرا مشاهدات نجومی از این اندیشه غیر مادی پشتیبانی می كنند. بنابر این پیش بینی ساده ترین و پر طرافدارترین الگوی كیهان شناسی كه امروزه وجود دارد، این است كه هر یك از ما یك جفت (همزاد) داریم كه در كهكشانی كه حدود ۲۸۰ ۱۰متر دورتر از زمین قراردارد، زندگی می كنند. این مسافت آنچنان زیاد است كه بطور كامل خارج از هر گونه امكان بررسیهای نجومی است، اما این امر واقعیت وجود نسخه دوم ما را كمرنگ نمی كند. این مسافت بر اساس نظریه احتمالات مقدماتی برآورده شده و حتی فرضیات خیال پردازانه فیزیك نوین را نیز در بر نگرفته است.

● فضای بیكران

اینكه فضا بیكران است و تقریبا بطور یكنواخت از ماده انباشته شده است، چیزی كه مشاهدات هم آن را تأیید می كنند. در فضای بی كران حتی غیر محتمل ترین رویدادها نیز بالاخره در جایی ، اتفاق خواهند افتاد. در این فضا ، بینهایت سیاره مسكونی دیگر وجود دارد، كه نه تنها یكی بلكه تعداد بیشماری از آنها مردمانی دارند كه شكل ظاهری ، نام و خاطرات آنها دقیقا همان هاست كه ما داریم. به ساكنانی كه تمامی حالتهای ممكن ار گزینه های موجود در زندگی ما را تجربه می كنند. من و شما احتمالا هرگز خودهای دیگران را نخواهیم دید.

● وسعت عالم

دورترین فاصله ای كه ما قادر به دیدن آن هستیم، مسافتی است كه نور در مدت ۱۴ میلیارد سال كه از انفجار بزرگ و آغاز انبساط عالم سپری شده است، طی می كند. دورترین اجرام مرئی هم اكنون حدود ۴x۱۰۲۶ متر دور تر از زمین قرار دارند. این فاصله كه عالم قابل مشاهده توسط ما را تعریف می كند. بطور مشابه ، عالمهای خودهای دیگر ما كراتی هستند به همین اندازه ، كه مركزشان روی سیاره محل سكونت آنهاست. چنین تركیبی ساده ترین و سر راست ترین نمونه از جهانهای موازی است. هر جهان تنها بخشی كوچك از "جهان چند گانه" بزرگتر است.

● جدال فیزیك و متا فیزیك

با این تعریف از جهان ممكن است شما تصور كنید كه مفهوم جهان چند گانه تا ابد در محدوده قلمرو متا فیزیك باقی خواهد ماند. اما باید توجه داشت كه مرز میان فیزیك و متا فیزیك را این مسأله كه یك نظریه از لحاظ تجربه قابل آزمون است، یا خیر تعیین می كند نه این موضوع كه فلان نظریه شامل اندیشه های غریب و ماهیتهای غیر قابل مشاهده است. مرزهای فیزیك به تدریج با گذر زمان فراتر رفته و اكنون مفاهیمی است بسیار انتزاعی تر نظیر زمین كروی ، میدان الكترو مغناطیسی نامرئی ، كند شدن گذر زمان در شرعتهای بالا ، برهمنهی كوانتومی ، فضای خمیده و سیاهچاله را در بر گرفته است. طی چند سال گذشته مفهوم جهان چند گانه نیز به این فهرست اضافه شده است.

پایه این اندیشه بر نظریاتی است كه امتحان خود را به خوبی پس داده اند. نظریاتی همچون نسبیت و نظریه مكانیك كوانتومی ، افزون بر آن به دو قاعده اساسی علوم تجربی نیز وفادار است. كه پیش بینی می كنند و می توانند آن را دستكاری نمایند.

● انواع جهانهای موازی

دانشمندان تا كنون چهار نوع جهان موازی متفاوت را تشریح كرده اند. هم اكنون پرسش كلیدی وجود یا عدم جهان چند گانه نیست، بلكه سوال بر سر تعداد سطوحی است كه چنین جهان می توان داشته باشد. یكی از نتایج متعدد مشاهدات كیهان شناسی اخیر این بوده است كه جهانهای موازی دیگر مفهومی خیال پردازانه و انتزاعی صرف نیست. به نظر می رسد كه اندازه فضا بینهایت است. اگر اینگونه باشد، بالاخره در جایی از این فضا هر چیزی كه امكان پذیر باشد واقعیت خواهد یافت. اصلاً مهم نیست كه امكان پذیری آن تا چه حد نامتحمل است.

فراسوی محدوده دید تلسكوپهای ما ، نواحی دیگری از فضا كاملا شبیه آنچه كه پیرامون ماست وجود دارند، آن نواحی یكی از انواع جهانهای موازی هستند. دانشمندان حتی می توانند محاسبه كنند كه این جهانها بطور متوسط چقدر با ما فاصله دارند و مهمتر از همه اینكه تمامی اینها فیزیك حقیقی و واقعی است. زمانی كه كیهان شناسان با نظریاتی روبرو می شوند كه از استحكام لازم برخوردار نیستند، نتیجه می گیرند كه جهانهای دیگر می توانند ویژگیها و قوانین فیزیكی كاملا متفاوتی داشته باشند. وجود این جهانها بسیاری از جنبه های پرسش بنیادی در خصوص ماهیت زمان و قابل درك بودن جهان فیزیكی را پاسخ داد.
http://forums.mvgroup.org/release.images/Adam%20Cook/pworldsplives-t.jpg
مستند جهان های موازی را میتوانید در اینجا نهیه فرمایید:

www.physical.mihanblog.com/post/1059

نوع مطلب : فیزیك و كاربردش، 
برچسب ها :
درباره وبلاگ
صفحات جانبی
نظرسنجی
گزینه مورد رضایت شما كدام است؟

جستجو

آمار وبلاگ
کل بازدید :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
تعداد نویسندگان :
تعداد کل پست ها :
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :

FreeCod Fall Hafez